sekerat-halinde-neler-yapilir
6 Aralık 2020

Sekerat Nedir ve Ne Kadar Sürer?

ile Nedir-Ki

Arapça bir kelime olan sekerat nedir? Sekerat halinde yapılması gerekenler nelerdir? Sekerat ne kadar sürer?

Sekerat Nedir?

Arapçada sekr aklı gideren bir durum olarak nitelendirilmiştir. Sekerat ise sekr kelimesinin çoğul halidir. Sekerat genellikle ölüm esnasında çekilen sıkıntı olarak kullanılmaktadır. Yaşlı insanlardan ölümün sekeratı vardır kelimesini duymuş olabilirsiniz. Günümüzde sekerat kelimesi çok kullanılan bir kelime değildir. Bu kelime yerine ölüm baygınlığı veya ölüm sarhoşluğu kelimeleri de kullanılabilmektedir.

Sekerat Halinde Yapılması Gerekenler

Birçok kişi sekerat halinde ne yapılması gerektiğini merak etmektedir. Sekerat ne kadar sürer ve belirtileri nelerdir sorusu da çokça sorulmaktadır. İnançlı insanlar yaşamının son anlarını dua ederek geçirir. Hristiyanlar, müslümanlar veya yahudiler inançları gereği bunu yaparlar. Müslümanların bu tarz durumlarda yanlarında bir bardak su bulundurduğu da bilinmektedir. Birçok kişiye bu durumu sorduğumuzda da şeytanın son anlarında insani bir bardak su ile kandırabileceğini ve bu sebeple ona kanmamak için kişinin yanına bir bardak su konulduğu söylenmişti.

Kısaca sekerat nedir sorusuna cevap verdik. Bu tarz bilgilendirici yazılar için bizi takip etmeye devam edilirsiniz.

Not: Sekerat kelimesi bazı yerlerde kendinde olmayacak kadar alkol alan kişiye de söylenmektedir. Yani bilincini yitirmiş kişiler için bu kelime kullanabilmektedir.