perspektif-ufuk-cizgisi
2 Ekim 2020

Perspektifte ve Fotoğrafta Ufuk Çizgisi Nedir?

ile Nedir-Ki

Ufuk çizgisinin önemi nedir? Perspektifte ve fotoğrafta ufuk çizgisi nedir? Günlük yaşantımızda az da olsa duyabileceğimiz bu kelimenin anlamını araştırdık.

Ufuk Çizgisi Nedir?

Ufuk çizgisi, yeryüzü ile gökyüzünün birleştiği yere denir. Özellikle denize gittiğinizde ufuk çizgisini daha iyi görürsünüz. Tabi ki gerçek bir çizgi yoktur. Bu çizgi soyut olarak düşünülür.

Ufuk çizgisinin diğer adı da göz erimidir. Bazı yerlerde çevren olarak da isimlendirilir. Ufuk noktası da yine anlam olarak aynı yere çıkmaktadır.

Fotoğrafta Ufuk Çizgisi Nedir?

Fotoğraf çekiminde ufuk çizgisi önemli bir yer edinmektedir. Sahillerde özellikle güzel görüntüler yakalayabilmek için çerçeve ufuk çizgisine hizalanır. Fotoğraf çekmek için kullandığınız cihazın kılavuz çizgileri sayesinde ufuk çizgisini daha kolay hizalayabilirsiniz. Fotoğrafçılık konusunda eğitim aldığınızda bu konuya mutlaka değinilecektir.

Perspektifte Ufuk Çizgisi Nedir?

Çizimlerde de ufuk çizgisi dikkat edilen bir kavramdır. Özellikle perspektif çizimlerde ufuk çizgisine çok dikkat edilmesi gerekir. Ufuk çizgisinin üst kısmında kalan nesnelerin perspektif çizimleri alttan, çizginin altında kalan kısım nesnelerin ise perspektif çizimleri üstten görülür. Eğer nesne tam ufuk çizgisinde ise sadece ön ve yanal yüzleri görülür.

Fotoğrafta ve perspektifte ufuk çizgisi nedir sorusuna cevap aradık. Eklemek istediğiniz bir detay var ise aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.