sut-sagim-holstein-ciftlik
12 Şubat 2021

Holstein İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

ile Nedir-Ki

Ülkemizde birçok kişinin girmek istediği bir sektördür hayvancılık. Uzun yıllardır bu sektörle ilgilenmiş biri olarak çok merak edilen holstein inek günde kaç litre süt verir sorusunu cevaplayacağız.

Holstein İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

Holstein ırkı inekler yüksek süt verimi ile bilinen bir ırk. Ancak buna rağmen ülkemizde çok sevilen ve çok değer gören bir ırk değil. Çünkü yüksek verim veren canlı her zaman zahmetli ve hassastır. Bu nedenle özel bakım ister. Bakım ise maliyettir.

Holstein inek profesyonel olarak bakıldığında günde 80-90 litre arası süt verebilen bir ırktır. Genel olarak günde 3 sağım gerçekleştirilir. Ülkemizde bu kadar verim alabilen çiftlik sayısı çok azdır. Bunun nedeni belirttiğimiz gibi ineğe istediği konfor ortamını oluşturamamaktır. Özellikle mastisis hastalığı süt inekleri için çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Mastisis rahatsızlığı geçiren bir inek iyileşmesi durumunda dahi eski verimine asla ulaşamamaktadır. Eğer bu şekilde sürekli mastisis sorunu yaşarsanız günlük alacağınız verim 10-20 litrelere kadar düşecektir. Bu da artık işletmenizin zarar etmesine sebep olacaktır.

Holstein Mi Simental Mi?

Holstein mi simental mi sorusu yıllardır sorulan bir sorudur. Eğer süt üretimi odaklı iseniz ve bu işte profesyonelseniz, iklim şartlarını da göze alarak holstein inek derim. Ancak özellikle iç anadolu ve doğu anadolu bölgesinde holstein inekler çok sevilmez. Genel olarak da bizim ülkemizde simental inek hep değerlidir. Bunun sebebi verimin simental ineklerde çok yüksek olması değildir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bakım hem profesyonellik hem de maddiyat ister. Biz genel olarak bunu karşılayamadığımız için daha dayanıklı olan simental hayvanlara yöneliriz.

Holstein İneklerde Süt Verimi

Holstein ineklerde süt verimi çok detaylı bir konudur. Çiftliğiniz açık mı kapalı mı? Hayvanlarınız bağlı mı serbest mi? İstenilen nem ve sıcaklığı sağlayabiliyor musunuz? Temizliğe ne kadar önem veriyorsunuz? Kullandığınız makinelerin problemine kısa sürede müdahale edebilir misiniz? Bu tarz sorular bu şekilde uzayıp gitmektedir. Bu soruların hepsi de çok önemli sorulardır. Örneğin süt sağım ünitesinde oluşan ve geç fark edilen bir sorun tüm ineklerinizi mastisis yapabilir. Ünite tam olarak sütü sağamıyorsa, göğüste kalan süt peynirleşme yapıp hastalığa sebep olacaktır. Bu da tüm ineklerde ki verimi yarı yarıya düşürecektir. Bu durumun bu şekilde birkaç gün devam etmesi çiftliğinizin gelirini direk olarak etkileyecektir. Bu konulara ilgili iseniz Sencer ÇOLAKOĞLU’nu takip etmenizi öneririm. Kendisi almış olduğu verim ile ülkemizde örnek gösterilebilecek kişilerdendir. Daha doğru bilgiyi kendisinin videolarından alabilirsiniz.

Kısaca holstein inek günde kaç litre süt verir sorusunu cevapladık. Özellikle büyükbaş hayvancılık konusu ile ilgili bilgilendirici yazılarımıza devam etmek istiyoruz. Bu konu ile ilgili sorularınızı aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz.