ebced-gematria-hesap
1 Aralık 2020

Gematria Nedir? Gematria Hesaplama Nasıl Yapılır?

ile Nedir-Ki

İnsanlık evrenin sırlarını çözmek için çeşitli hesaplamalara girişmiştir. Bu hesaplamalardan biri olan gematria nedir? Gematria hesaplama nasıl yapılır? Ebced hesabı ile bir ilişkisi var mı?

Gematria Nedir?

Gematria uzun yıllardır yapılan ve kutsal metinlere dayandırılan bir hesaplamadır. Ebced hesabındaki gibi harflerle ve rakamlarla ilgilidir. Ancak ebced hesabı arap harfleri ile yapılırken gematria hesabı ibranice dilinin harflerini kullanır. İnsanlık sadece dinin ve evrenin sırlarını çözmek için değil, kendi geleceklerini merak ettikleri içinde bu hesaplamalara girişmişlerdir. Gematria hesabı ile evlilik, doğum ve ölüm tarihlerini bulmayı amaçlamışlardır.

Gematria Hesaplama Nasıl Yapılır?

Temelinde kelimeleri bir sayıya çevirerek anlam çıkarmak vardır. Daha sonra o sayılara anlam yüklenilir. Örneğin zeytin kelimesinin gematriası 417 sayısına tekabül eder. Bu sayının Hz.Nuh’u simgelediği düşünülür. Çünkü Nuh’un gemisinde 417 hayvan vardır. Üstelik tufan sonrası tufanın bittiğini müjdeleyen güvercin gagasında bir zeytin dalı getirmiştir.

Gematria hesabı, kutsal yazılara mistik iç görüler elde etmek veya metinlere yeni yorum eklemek için çok kullanılmıştır. Gematria bazen de anlamlandırılamayan olayları anlamlandırmak için kullanılmıştır. Örneğin Hz.Yakup’un bir rüyada yeryüzünden cennete uzanan bir merdiven (İbranice sullam) gördüğünü anlatır. Sullam kelimesinin sayısal değeri 130’dur. Aynı şekilde Sina kelimesinin de 130’dur. Bu yüzden Hz. Musa’nın Sina Dağı’ndan çıkacağı sonucuna varılmıştır.

Kısaca gematria nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Birçok kişi bu tarz hesaplamalara inanmazken, birçok kişi gizemin bu şekilde çözüleceğini düşünmektedir. Sizin bu konu hakkında bir fikriniz var ise aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.