endurans-sporlari-nelerdir
25 Ekim 2020

Endurans Nedir? Kardiyovasküler Endurans

ile Nedir-Ki

“Endurance” kelimesinin okunuşu olan endurans nedir? Kardiyovasküler endurans nedir? Endurans sporları nelerdir?

Endurans Nedir?

Endurans kelime anlamı olarak dayanıklılık demektir. Endurans testi de aslında dayanıklılık testi demektir. Endurans kelimesi tıp alanında ve spor alanında çokça kullanılan bir kelimedir. Kişinin dayanıklılığını artırabilmek adına bazı egzersizler yaptırılır.

Endurans aslında kişinin bazı hareketleri düzenli olarak yapabilme durumudur. Bu bağlamda kasların güçlendirilmesi gerekir.

Endurans Sporları Nedir?

Endurans kazanmak için çeşitli sporlar yapılmaktadır. Örneğin bir futbolcunun uzatmalarla birlikte 120 dakika ayakta kalabilmesi gerekmektedir. Bu sporcunun buna dayanıklılık göstermesi için profesyonel olarak endurans çalışması gerekir. Endurans eğitimi veren kurumlar da bulunmaktadır.

Endurans dediğimizde karşımıza farklı kelimelerde çıkabilmektedir. Kassal endurans, kasların hareketlerini düzenli olarak yapabilme yeteneğidir. Kassal endurans çalışmaları için genel olarak çok tekrar ve hafif hareketler yapılır. Kardiyovasküler endurans kelimesini de duyabilirsiniz. Bu da aerobik egzersizlerdir. Büyük kas gruplarının çalıştırıldığı dinamik ve ritmik çalışmalardır. Bu egzersizlerde öncelikli amaç oksijen sistemini geliştirmektir. Enerji oksijen ile ilintili olduğu için önemlidir. Oksijen sistemi geliştirilerek kişinin ciğerlerinin ve kalbinin daha performanslı çalışması sağlanır. Yüzme en etkili aerobik egzersizlerden biridir. Bunun haricinde düzenli olarak bisiklet binmekte özellikle bacak kaslarının dayanıklılığını artıran bir çalışmadır. Kardiyorespiratuar endurans ise aerobik egzersizi devam ettirebilme kabiliyetidir. Yani yapılan aerobik çalışmalarının test aşamasıdır denilebilir.

Kısaca endurans nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Konu ile ilgili bilgi ve birikimlerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.