ssd-kapasitesi-ne-kadar-olmali
10 Eylül 2020

SSD Kapasitesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

ile Nedir-Ki

Bilgisayar almak istediğinizde karşınıza çıkan Ssd ve ssd kapasitesi nedir? 1 tb + 128 gb ssd nedir? Ssd kapasitesi yok ne demek?

Ssd Kapasitesi Nedir?

Ssd kapasitesi bilgisayarınızın hafızasını belirtmektedir. 128, 256, 512 gb veya daha fazlası olabilmektedir. Ancak ssd disklerin okuma ve yazma hızı diğer disklere göre daha yüksektir. Bu sebeple fiyatları da onlara nazaran yüksek olmaktadır.

Burada sizin karar vermeniz gereken kaç gb kullanacağınızdır. Örneğin ofis bilgisayarları için çok fazla veri yok ise 128 gb yeterli olmaktadır. Ancak verileriniz fazla ise veya çok fazla program yükleyecek iseniz daha yüksek kapasiteli cihazlar tavsiye edilir.

1 Tb + 128 Gb SSD Nedir?

Laptop almak istediğinizde hafıza kısmında 1 tb + 128 gb ssd ibaresini görebilirsiniz. Bu cihazınızda 1 tb normal disk 128 gb ssd olduğunu belirtir. İşletim sistemini ve uygulamalarınızı ssd diske kurarak daha çok verim alırsınız. 1 tb diski de video ve fotoğraflar için bir depo gibi kullanabilirsiniz. Ssd disklere kurulan işletim sistemleri diskin okuma hızı yüksek olduğu için daha verimli çalışır. Bilgisayarın açılış ve kapanış hızını büyük oranda etkiler.

Ssd Kapasitesi Yok Ne Demek?

Harddisk kapasitesi yok ne demek sorusu da sıkça sorulmaktadır. Bunun iki açıklaması vardır. Birincisi bazı laptoplara sadece ssd takılmaktadır. Bu sebeple harddisk kapasitesi yok denilir. Yani siz sonradan da harddisk takamazsınız. Ssd kapasitesi yok sorusunun cevabını aynıdır. Cihazda ssd girişi olmayabilir. Ancak dizüstü bilgisayarında cd-dvd girişi var ise bu girişi yapılan işlemler sonucunda ssd olarak kullanabilirsiniz.

Ssd kapasitesi nedir ve ne işe yarar sorularını cevapladık. Sormak istediklerinizi aşağıdan yorum yazarak sorabilirsiniz. Tüm yorumlara en kısa sürede dönüş yapılmaktadır.