instagram-influencer
25 Haziran 2020

İnfluencer Nedir? İnfluencer Olmak Ne Demek?

ile Nedir-Ki

İnfluencer Nedir?

İnfluencer bir nevi tanıtım ve pazarlamacıdır. Firmalar tanıtmak istedikleri ürünleri toplumu etkileyen ve yönlendirebilen kişilere gönderir ve takipçilerine ürünü tanıtmasını ister. İnfluencer ürün hakkında tecrübelerini sosyal medya ve dijital kanalları ile takipçilerine iletir ve hem markaya hem ürüne bilinirlik kazandırır. Bu sayede hem firma istediği reklamı yapmış olur hem de influencer bu işten belirli bir ücret kazanır.

İnfluencer için ödenen ücretler değişkenlik göstermektedir. Çok fazla takipçisi olan ve paylaştığı her gönderi gündem olan bir influencer için ödenecek miktar bir hayli yüksek olacaktır. Ancak tanıtım yapan firma içinde tanıttığı ürüne geri dönüş çok daha fazla olur.

İnfluencer Olmak Ne Demek?

İnfluencer olmak birçok kişinin takip ettiği sosyal medya veya digital kanalın olması demektir. Bunun haricinde bu hesapların takipçilerinin de demografik bilgileri önemlidir. Örneğin makyaj videoları çektiğiniz bir kanalınız var. Bu kanalın takipçileri ağırlıklı olarak belirli yaş aralığındaki kadınlar olacaktır. O sebeple firmanın reklam için bu kişileri potansiyel müşteri görmesi gerekir. Bir güzellik merkezi veya güzellik ürünleri üreten bir firma kanalınıza destek olabilir.

İnfluencer olmak için bir yaş sınırı yoktur. Örneğin oynadığı oyunları yayına açan bir lise öğrencisi bir influencer olabilir. Evde yaptığı yemekleri paylaşan bir ev hanımı influencer olabilir.

Bu işlem sadece influencerlar için değil firmalar içinde büyük öneme sahiptir. İsmi henüz duyulmamış bir firma ünlü bir instagram influencer ile iş birliği yaparak markasını ve ürününü çok iyi tanıtıp hiç beklemediği miktarda ürün satışı yapabilmektedir. Günümüzde reklam ticaret için olmazsa olmazlardandır. Kaz gelecek yerden tavuk esirgezmez atasözü reklamcılık için söylenebilecek en güzel sözlerden biridir.