Soufre-precipite-ne-ise-yarar
21 Ekim 2020

Soufre Precipite Nedir ve Ne İşe Yarar?

ile Nedir-Ki

Uyuz için yapılan karışımların mutlaka içerisinde bulunan soufra pricipite nedir ve ne işe yarar? Soufre precipite vazelin nasıl kullanılır?

Soufre Precipite Nedir?

Soufre précipité türkçesi çöktürülmüş kükürttür. Kükürt latince yanan taş kelimesinden gelmektedir. Sanayide ve sağlık sektöründe kullanılabilmektedir. Periyodik tabloda “S” harfi ile gösterilir.

Soufre Precipite Ne İşe Yarar?

Soufre Precipite vazelin ve birkaç farklı ürün ile karıştırılarak uyuz tedavisi için kullanılmaktadır. Karışımdaki oranı %15’e kadar çıkabilmektedir. Ancak gece ve emzirenler için oranın daha düşük olması beklenir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Son yıllarda uyuz vakalarının arttığı belirtilmektedir. Aileden birinde bu vakanın görülmesi tüm ailenin tedavi edilmesi anlamına gelir. Hastalığın ilk evresinde kaşıntılar önemsiz görülür ancak ilerleyen aşamalarda irin oluşumu gözlenir. Eğer yurt gibi toplu alanlarda böyle bir vaka tespit edildi ise durum çok daha kritiktir. Tedavi içinse bazı karışımlar hazırlanır. Çökertilmiş kükürt de bu karışımlarda kullanılmaktadır. Kükürt ucuz, etkili ve kolay kullanılan bir üründür. Ancak yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında cildi tahriş edebilmektedir. Bir diğer olumsuz özelliği de kokusudur. Bu durum hastaları rahatsız eder. Hatta koku elbiselere sindi ise çıkartılması çok zor hale gelebilmektedir. Tüm bunlara rağmen Soufre Precipite vazelin karışımları uyuz için kullanılmaya devam edilir. Çünkü uyuz bulaşıcı bir hastalıktır. Yaş, sosyoekonomik düzey, cinsiyet ayırt etmeksizin herkese enfekte olabilir.

Soufre precipite nedir ve ne için kullanılır sorularına cevap verdik. Konu ile ilgili eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.