seminomatoz-ne-demek
15 Aralık 2020

Seminoma Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

ile Nedir-Ki

Klasik seminoma ve spermatositik seminoma nedir? Nerede gelişir ve kimlerde görülür? Seminoma belirtileri nelerdir?

Seminoma Nedir?

Seminoma spermi oluşturan germ ismindeki hücrede gelişen bir tümördür. Bu tümörün klasik seminoma ve spermatositik semonima olarak iki çeşidi vardır. 15 ile 35 yaş aralığındaki erkeklerde daha çok görülmektedir. Erken fark edilmesi durumunda tedavi edilebilme oranı çok yüksektir. Fiziksel muayene, çeşitli kan tahlilleri ve ultrasonografi ile tanısı konulabilmektedir.

Yazımızın başında belirttiğimiz klasik seminom tümörü 25 ile 45 yaş aralığındaki erkeklerde görülmektedir. Seminoma tümörlerinin büyük çoğunluğu klasiktir. Spermatositik seminoma ise daha nadir rastlanılır ve daha ileri ki yaştaki kişilerde görülmektedir.

Seminoma Belirtileri Nelerdir?

Seminoma için bazı riskli durumlar vardır. Örneğin ailenin geçmişinde testis kanseri var ise dikkat edilmelidir. Ayrıca kriptorşidizm olan kişilerin de bu kansere yakalanma ihtimali normal kişilere göre daha fazlasıdır. Bir diğer riskli durumda HIV virüsüdür. Bu virüsü kapan kişilerde risk artmaktadır. Tüm bunların haricinde ırk ve etnik yapıda testis kanseri için önemlidir. Çünkü kanser Avrupa ve ABD’de yüksek iken Afrika ülkelerinde düşüktür.

Testis kanserinin en büyük belirtisi testisin ağrısız bir şekilde büyümesidir. Kişiler genelde şişlik sebebiyle hastaneye müracaat ederler. Ayrıca testiste sertlik, kitle gibi durumlarda da yine doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Seminoma cerrahi müdahale, radyoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bunun için erken tanı önemlidir. En doğru ve kesin bilgiyi uzman bir ürolog doktorundan alabileceğinizi unutmayın ve bir endişeniz var ise lütfen doktorunuza danışın.

Seminoma, seminomatöz ve semonim gibi farklı şekillerde de adlandırılmaktadır.

Kısaca seminoma nedir sorusunu cevapladık. Konu ile ilgili bilgi ve birikimlerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.