ilac-sbe-profilaksi
16 Ekim 2020

Profilaksi Nedir? Profilaksi Tedavi Ne Demek?

ile Nedir-Ki

Hastalık meydana gelmeden hastalığın önlenmesi olarak bilinen profilaksi nedir? Tıpta profilaksi tedavi ne demektir? Antibiyotik profilaksisi ve sbe profilaksisi…

Profilaksi Nedir?

Profilaksi kelimesi “önleme” anlamına gelmektedir. Sadece tıp alanında kullanılan bir kelime de değildir. Örneğin santraç oyununda rakibin yapabileceği sıkıntılı hamleleri anlayarak bunu önleme şeklinde yapılan hamlelere de profilaksi denmektedir. Kelime tıp alanında da aynı şekilde kullanılmaktadır.

Tıp alanında profilaksinin primary profilaksi, secondary profilaksi gibi aşamaları vardır. Bu aşamalar hastalığın ortaya çıkışını engellemek için kullanılır. Bu bağlamda profilaksi hem hasta açısından hem de ekonomi açısından çok önemlidir. Çünkü hastalık geldikten sonra iyileşme olsa bile hastada etki bırakabilmektedir. Hastalık sürecinde yapılan stres ve vakit kaybı da ekstra kayıplardır. Ancak profilaksiye önem verildiğinde bunlar hiç yaşanmadan durum atlatılmış olabilir. Bu sebeple profilaksi çok önemlidir ancak hak ettiği ilgiyi görmemiştir. Çünkü genel olarak sağlıkta sağlığın kıymetini pek bilmeyiz. Sağlığın kıymetini sadece hasta olduğumuzda anlarız. Oysa ki profilaksi sağlıkta sağlığına dikkat etme hususudur.

Profilaksi Tedavisi Ne Demek?

Yapılan araştırmalara göre hastalıkların ve ölümlerin dahi belirli bir oradan önlenebilme ihtimali vardır. Yapılan profilaksi çalışmaları sonucu özellikle çocuk ölümlerinde çok büyük düşüşler olabilmektedir. Dengeli beslenme, temiz yaşam ve spor dahi aslında bir profilaksi çalışmasıdır. Antibiyotik profilaksisi gibi durumlarda bu kapsamdadır. Profilaksi için ilaç kullanımı da görülmektedir. Profilaksi ilaç nedir sorusu da sıkça sorulan bir sorudur. Profilaksi ilaç hastalık önleme için kullanılan ilaçlardır. Hastalık oluşmadan vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla da kullanılabilmektedir.

Profilaksi diş içinde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle hastadaki diş kaybını önlemek için diş o noktaya gelmeden yapılan müdahalelerdir. Çünkü diş kaybının geri dönüşü yoktur. Bu sebeple öncelik dişi korumaktır.

Profilaksi nedir ve profilaksi tedavisi ne demek sorularını cevapladık. Hatalı gördüğünüz veya eklemek istedikleriniz var ise aşağıdan yorum yapabilirsiniz.