Punktat-mikrokalsifikasyon-nedir
12 Kasım 2020

Mikrokalsifikasyon Nedir?

ile Nedir-Ki

Punktat, benign, malign mikrokalsifikasyon nedir? Kireçlenme ve çökelek olarak da adlandırılan kalsifikasyon nedir? Nasıl tespit edilir?

Mikrokalsifikasyon Nedir?

Kalsifikasyon vücudun farklı bölgelerinde oluşan kireçlenmelerdir. Bunlardan en çok bilineni memede kalsifikasyondur. Kadın ölümlerinde meme kanseri günümüzde hala ön plandadır. Bu sebeple meme kanserinin erken tanısı için mikrokalsifikasyon önemlidir. Meme dokusu içerisinde kalsiyum birikimleri oluşur. Bu birikimler kalsifikasyona yol açmaktadır. Elle tespit edilemeyebilir ancak mammografide ortaya çıkmaktadır. Mammografide ortaya çıkan her şey kötü huylu olmayabilir. Ancak sıkı kümeler haline kalsifikasyon var ise bu kansere yol açabilmektedir.

Küme Yapmış Mikrokalsifikasyon

Küçük yapıdaki beyaz taneler şeklinde görünen lekelere mikrokalsifikasyon denmektedir. Mikrokalsifikasyonlar büyük oranda iyi huyludur ve sorun teşkil etmez. Ancak küme yapmış mikrokalsifikasyon var ise veya şekil ve boyut farklılıkları barındırıyorsa ise araştırmaya ihtiyaç duyulur.

Yaralanma veya travma, enfeksiyon, kistler, ölü yağ hücreleri gibi durumlar bu tarz kalsifikasyonlara sebep olabilmektedir. Ailede bu tarz bir rahatsızlığı olan var ise özellikle dikkat edilmelidir.

Doktorlar mamografi öncesi deodorant ve losyon sürülmemesi gerektiğini belirtmektedir. Çünkü bu tarz ürünler mamogramda kalsifikasyon gibi görülmektedir ve yanlış tanılara sebep olmaktadır. Konu ile ilgili en detaylı ve doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Punktat, benign, malign mikrokalsifikasyonlar için de doktorunuza danışabilirsiniz.

Kısaca mikrokalsifikasyon nedir sorusuna cevap verdik. Konu ile ilgili paylaşımlarınızı aşağıdaki yorum kısmından yapabilirsiniz