bel-duzlesmesi-azalmasi
29 Eylül 2020

Lomber Lordoz Nedir, Artması ve Azalması Ne Demek?

ile Nedir-Ki

Bel düzleşmesi olarak da bilinen ve en yaygın rahatsızlıklardan olan lomber lordoz nedir? Azalması ve artması ne demektir? Egzersizleri ve ameliyatı nasıl olur?

Lomber Lordoz Nedir?

Normal şartlarda omurgamızın yandan görünüşü hafifçe öne doğrudur. Bu normal olarak nitelendirilmektedir. Ancak bu bölgede farklı sebeplerle lomber lordoz düzleşebilir. Buna bel düzleşmesi denir. Eğer belinizde düzleşme var ise bu durum röntgen sonuçlarında çıkmaktadır.

Bel düzleşmesi yaşayan hastaların genel şikayeti bel ağrısıdır. Ancak bunun haricinde bazı hastalarda farklı şikayetlerde olabilmektedir. Örneğin düzleşme yüksek ise yürümeye engel olabilmektedir. Bacaklarda güç kaybı görülebilmektedir. Bu sebeple konuyu önemsiz görmemeniz ve doktora danışmanız tavsiye edilmektedir. Hazırlanan bazı doğal kürlerle ve fizik tedavi yöntemleri ile sağlığına kavuşan kişiler de bulunmaktadır.

Lomber Lordoz Artmıştır Ne Demek?

Röntgen sonucu lomber lordoz düzleşmesi çıkabilir. Bu durumda belirli aralıklarla kontrole gidebilirsiniz. Bu kontrollerde sizlere lomber lordoz artmıştır veya azalmıştır denilebilir. Eğer düzleşme arttı ise doktorunuz tarafından ilaç kullanımı ile birlikte fiziksel tedavi önerilebilir.

Bazen ufak düzleşmeler olduğunda raporunuzda lomber lordoz hafif düzleşmiştir gibi tabirlere de rastlayabilirsiniz.

Günlük yaşantımızda, oturduğumuzda kalktığımızda veya bir şeyler taşıdığımızda belimiz etkilenmektedir. Yanlış hareketler sonucu bel fıtığı, bel kayması veya bel düzleşmesi olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar sonucu hayat standardımız yarı yarıya düşmektedir. Bu sebeple bu tür rahatsızlıklara başa çıkabilmek için gerekli egzersizleri yapmak ve sağlıklı beslenmeliyiz. Çünkü bu tür rahatsızlıkların ameliyatı da zor olabilmekte. Bel kayması sebebiyle ameliyat olan hastaların birçoğunda iyileşme görülmektedir ancak hasta asla eski durumuna dönememektedir.

Fizyolojik lomber lordoz nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sizin de böyle bir rahatsızlığınız var ise denemiş olduğunuz ve sonuç aldığınız tedavi yöntemlerini bizlerle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…