kohort-makale-tip
26 Kasım 2020

Kohort Nedir? Kohort Araştırması ve Etkisi

ile Nedir-Ki

İngilizce “cohort” kelimesinden gelen kohort nedir? Kohort araştırması ve kohort etkisi nedir?

Kohort Nedir?

Kohort tıp alanında kullanılan bir çeşit bilimsel deney yöntemidir. Kohort anlam olarak ortak özellikleri olan kişileri niteler. Bu özellik aynı mesleğe sahip kişiler olabilir, 8B sınıfı öğrencileri olabilir, 2000 yılı doğumlular olabilir. Örnekler bu şekilde artırılabilmektedir.

Kohort araştırmaları ise bir etkiye maruz kalan veya kalmayan bireylerin incelenmesi ile hastalığa yakalanma durumlarının saptanmasıdır.

Kohort çalışmaları, sosyal bilimler, psikoloji ve tıp gibi alanlarda kanıta dayanan ve ulaşılması zor verilere dayanan araştırmalardır. Örneğin tıp alanında, klinik araştırmalar öncelikle yeni geliştirilen ilaçların satışı için onay verilmeden önce güvenliğini değerlendirmek için kullanılır. Risk faktörleri, hastalığın görülme sıklığı ve kişilerin nasıl etkilendikleri analiz edilir. Hastalığın nedenlerini belirlemek için çalışmalar yapılır.

Kohort Çalışması Nedir?

Kohort çalışmaları covid-19 virüsünün dünya üzerine bu kadar yayılması ile daha önemli bir hale gelmiştir. Kohort çalışmaları öncelikle araştırmacıların aradığı cevapları bulmasında yardımcı olur. Aynı yaşta aynı sorunları olan hastaların farklı tepkiler göstermesinin sebebi veya covid 19 virüsünün daha çok etkilediği insanların analizini yapmak için bu tarz çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kohort hakkında daha detaylı bilgi almak için “Kohort Araştırmaları” yazısını inceleyebilirsiniz.