ercheim-chester-hastaligi-tedavisi
25 Kasım 2020

Erdheim Chester Hastalığı Nedir?

ile Nedir-Ki

Hekimoğlu dizisinde işlenen erdheim chester hastalığı nedir? Erdheim Chester hastalığı tedavisi var mıdır?

Erdheim Chester Hastalığı Nedir?

Erdheim chester dünyada nadir görülen merkezi sinir hastalıklardan bir tanesidir. Hastalığa yakalanan kişiler görme ve denge problemi yaşayabilir. Kol ve bacak ağrısı şikayetleri olur. Böbreklerde performans kaybı olduğu için kişi aşırı susuzluk hissedebilir ve sık idrara çıkabilir. Bu durumlar haricinde de kişiden kişiye değişen farklı şikayetlerde olabilmektedir.

Hastalık 1930 yılında Erdheim ve Chester ikilisi tarafından tanımlanmıştır. Şimdiye kadar hastalığın sebebine dair kesin bir çalışma yoktur.

Dünya üzerinde bu hastalığı yaşayanların sayısı binin altında olduğu için çok duyulan ve üzerinde çok tartışılan bir hastalık değildir. Dünya bu hastalığı house dizisi ile tanımıştır. İlginizi çekiyorsa house dizisini izlemenizi tavsiye ederiz.

Erdheim Chester Hastalığı Tedavisi

2017 yılının ekim ayında bir ilaç bu hastalığın tedavisi için fda onayı aldı. Günde 2 kere kullanılarak tedavi uygulanmakta. Ülkemizde erdheim chester hastası var mıdır bilmiyoruz ancak diziler bu hastalığı işleyerek şimdiden insanlarda merak uyandırdılar.

Kısaca erdheim chester hastalığı nedir bilgi vermeye çalıştık. Konu ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz.