calipto-belirtileri-nelerdir
3 Kasım 2020

Calypto Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

ile Nedir-Ki

Capillary ve calipto gibi farklı farklı isimlerle adlandırılan calypto sendromu nedir? Psikolojik calypto sendorumu belirtileri nelerdir? Calypto sendromu öldürür mü?

Calypto Sendromu Nedir?

Türkçesi kaçış sendromu olan calypto, nadir görülen ve son zamanlarda da adı çok duyulan bir hastalıktır. Ani şoklara sebep olur ve uzun yıllar krizlere sebep açabilir. Tehlikeli bir hastalıktır. İlk 1960’lı yıllarda teşhis edilmiştir.

Kılcal damarlardan geçen sıvıların damar dışını çıkması sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Yaşam standardını anlık olarak etkiler. Erken tanı ve erken müdahale önemlidir. Damar dışına çıkan maddeler kalp, akciğer ve karın zarı gibi kısımlarda bulunan boşluklarda birikmeye yapabilir. Damar içerisinde ki sıvı dışarıya sızdığı için kan basıncı düşer ve kanın akıcılığı azalır.

Calypto sendromu çok sık görülen bir hastalık değildir. Günümüzde kesin tedavisi yoktur. Ayrıca bulaşıcı bir hastalıkta değildir.

Calypto Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Calypto sendromunun belirtileri çok açık değildir. Kimi zaman yıllarca belirti göstermez ve hasta normal bir şekilde yaşamını sürdürür. Daha sonra sebebi bilinmez ataklar meydana gelir ve hastada belirtiler gözükmeye başlar. Vücudun belirli bölgelerinde şişlikler medyana gelebilir. Kişinin tansiyonu düşebilir. Böyle durumlarda müdahalede geç kalınması can kayıpları ile sonuçlanabilir. Ateş yükselmesi, halsizlik ve eklem ağrısı da olabilmektedir. Karın ağrısı, bulantı, kusmada calypto sendromunun bilinen belirtilerindendir.

Calypto sendromu halen tıp dünyası tarafından merak edilen ve çok araştırılan bir konudur. Hastalığın nedeni dahi tam olarak çözülememiştir. Hematolojik hastalıklarda kullanılan bazı ilaçların bu sendroma sebep olacağı tahmin edilmektedir. Konu ile ilgili en detaylı ve güncel bilgiyi yine doktorunuzdan alacağını unutmayınız. Endişe duyduğunuzda durumu ötelemeyerek doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Kısaca calypto sendromunu nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Konu ile ilgili bilgi ve düşüncelerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.