gok-gurultusu-korkusu
13 Ekim 2020

Brontofobi Nedir ve Tedavisi Var Mıdır?

ile Nedir-Ki

Hemen hemen hepimizin korktuğu farklı şeyler vardır. İşte bu fobilerden olan brontofobi nedir? Brontofobi tedavisi var mıdır?

Brontofobi Nedir?

Birçok kişi çocukluğunda gök gürültüsü duyunca korkudan anne babasının yanına gitmiştir. Görmüş olduğu bir fırtına sonucu kendini çaresiz hissedip korkmuştur. Brontofobi de tam bununla ilgili.

Şimşek ve gök gürültüsünden korkma olayına brontofobi denir. Herkesin belirli ölçüde bu olaylardan korkması normaldir. Ancak bu şekilde olan insanlar bu korkuyu daha derin yaşarlar. Ardından bu durum bir fobiye dönüşür. Kişinin hayatına etki ederek gök gürültülü havalarda dışarıya çıkamamasına sebep olur.

Brontofobi gibi farklı korkularda bulunmaktadır. Örneğin fonofobi yüksek seslerden korkmadır. Ombrofobi yağmurun yağması sebebiyle yağmurun altında kalma korkusudur. Tonitrophobia ise gök gürültüsünde panik yapma korkusudur.

Brontofobi Tedavisi Nedir?

Bir durumun tedavisi için öncelikle sebebini araştırmak gerekmektedir. Genel olarak bu durumda kişinin geçmişinde yatar. Bu sebeple ebeveynlere bu tarz havalarda çocuğunun yanında olması tavsiye edilir. Çünkü aşırı korku kekemeliğe ve zihinsel bozukluklara neden olabilir.

Brontofobi her kişide farklı anlamlar taşıyabilir. Örneğin kişi gök gürültüsü ve fırtınanın yaratıcının bir gazabı olduğunu düşünebilir. Bir başka kişi doğaya karşı kendini çaresiz hissettiği korkusuna kapılabilir. Bir başka kişi yıldırım çarpması kurbanı olmaktan korkabilir. Bunun gibi sebepler artırılabilir.

Tedavi de öncelikli bunu saptayarak başlar. Ardından çeşitli tetkiklerle tedavi edilir. Sizde bu korkuyu derinden yaşayanlardansanız uzman bir doktora danışabilirsiniz.

Brontofobi nedir ve nasıl tedavi edilir sorularına cevap verdik. Bizi takip etmeye devam edin.