brakiterapi-nasil-uygulanir
13 Şubat 2021

Brakiterapi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

ile Nedir-Ki

Kanser tedavisi için kullanılan bir yöntem olan brakiterapi nedir? Brakiterapi ne kadar sürer ve nasıl uygulanır? Vajinal brakiterapi nedir?

Brakiterapi Nedir?

Kanser tedavisi için kullanılabilen ışın yöntemlerinden biri de brakiterapidir. Radyoaktif kaynak ile boşluk veya dokulardaki tümörlü alanlara müdahale edilmesi durumudur. Farklı uygulama şekilleri vardır. Bu şekle bağlı olarak genellikle ağrı duyulmaz. Doktorlar bazen gerek gördükleri için ağrı kesici veya sakinleştirici önerebilmektedir.

Brakiterapi Nasıl Uygulanır?

Brakiterapi için genel olarak iki uygulama şekli bulunmaktadır. Bunlar intrakaviter ve interstisyeldir.

İntrakaviter boşluklara uygunanan bir tedavi yöntemidir. Vajinal brakiterapi genellikle bu şekilde yapılır. Tedavi için tümörün yakınındaki boşluklara radyoaktif kaynak uygulanır. Genellikle akciğer, rahim ağzı kanserleri için de bu yöntem tercih edilir.

İnterstilyel brakiterapi ise dokunun içerisine yapılan müdahaledir. Meme kanseri, prostat gibi hastalıklar için bu yöntem kullanılmaktadır.

Brakiterapi uygulamasının da yine iki farklı şekli bulunmaktadır. Bunlar geçici ve kalıcı brakiterapidir.

  • Geçici brakiterapi, radyoaktif kaynağının hastada bırakılmamasıdır. Düşük ve yüksek dozda uygulanabilir. Tedavi belirli bir süre devam eder ve daha sonrasına radyoaktif kaynak vücuttan alınır. Tekolojinin gelişmesi ile bu işlemler 3 boyutlu olarak uygulanabilir. Bu durum daha başarılı müdahale imkanı oluşturur.
  • Kalıcı brakiterapi yönteminde ise tohumlar tömürün içerisine veya yakınına yerleştirilip bırakılır. Görevini yerine getiren tohumlar vücutta bırakılır. Bu durumun hastaya kalıcı bir yan etkisi olmadığı belirtilmektedir. Genel olarak prostat kanserleri için kalıcı brakiterapi yöntemi kullanılmaktadır.

Brakiterapi Ne Kadar Sürer?

Brakiterapi nedir sorusundan sonra en sık sorulan sorulardan biri de brakiterapi ne kadar sürer sorusudur. Brakiterapi süresi tümörün yerleşim yerine ve radyoaktif uygulama şekline göre değişkenlik göstermektedir. Geçici brakiterapi yönteminde bazen haftada bir veya iki kez uygulama yapılır. Daha sonra yapılan tetkikler ile brakiterapi süresi belirlenir. Genel olarak ağrısız ve 30-40 dakika süren bir işlemdir. Bu durum için brakiterapi cihaz ve özellikleri de önemlidir.

Brakiterapi nedir ve nasıl uygulanır sorularını cevapladık. Uygulanan işlemler için mutlaka doktor kontrolünde olmanız gerekmektedir. Gerekli kontrollerinizi ihmal etmemenizi tavsiye ederiz. Brakiterapi tedavisi görmüş iseniz diğer kişilere bilgi vermek için yorumlar kısmından tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.