ecopirin-aspirin-coraspin
8 Kasım 2020

Aspirin ile Coraspin Arasındaki Fark Nedir?

ile Nedir-Ki

Kan sulandırıcı olarak bilinen aspirin ile coraspin arasındaki fark nedir? Neden bu kadar kullanılıyor? Son günlerde neden çok tartışılıyor?

Aspirin ve Coraspin Ne İşe Yarar?

Bu ilaçların genel olarak kullanım nedeni kan sulandırmaktır. Kalp damar hastalığı olanlar genel olarak bu ilaçları kullanırlar. Aspirin coraspirin kanı sulandırarak pıhtıyı engeller. Damardan kanın geçişini hızlandırır.

Aspirin ve coraspin son zamanlarda bazı covid-19 hastalarına da verilmektedir. Koronanın kanı pıhtılaştırdığı bilindiği için doktorlar tedbir amaçlı bu ilaçları verebilmektedir. Yine gebelik sürecindeki kadınlara da değişen sebeplerden dolayı aspirin verilebilmektedir.

Aspirin ile Coraspin Arasındaki Fark Nedir?

Ecopirin ile coraspin arasındaki fark ve aspirin ile coraspin arasındaki fark sürekli merak edilmektedir. Genel olarak bu ilaçların hepsi uygun fiyatlıdır ve kullanım sebepleri birbirine yakındır. Aspirin ve coraspin bayer üretimidir. Coraspine insanlar coraspirin de demektedir. Kalp hastası olanlar, felç geçirenler ve bypass ameliyatı olanlar genel de ömürlerinin sonlarına kadar günde bir kere bu ilaçlardan içerler. Bu hastalara çoğunlukla coraspin verilir.

Hem aspirin hem de coraspinin etkin maddesi asetilsalisilik asittir. Selüloz ve mısır nişastası iki ilacında yardımcı maddesidir. Ancak coraspin içerisinde bunun haricinde talk, trietilsitrat bulunur. İki ilacında hamileliğin son 3 ayında kullanılmaması yazmaktadır. Alkolle kullanılması mide kanamasını ihtimalini artırır. Ayrıca karaciğer veya şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalar için coraspin verilmediği de bilinmektedir. Bu ilaçların her ne kadar kullanım alanları aynı olsa da bu şekilde küçük farklılıkları olabilmektedir. Almanız gereken en doğru ilacı doktorunuz sizlere önerecektir.

Kısaca aspirin ile coraspin arasındaki fark nedir sorusunu cevapladık. Duygu ve düşüncelerini aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz.