denklik-sinav-sorulari
15 Ekim 2020

Sts Eczacılık Sınavı Nedir? Denklik Sınavı Zor Mu?

ile Nedir-Ki

Eczacılar için seviye tespit sınavı olan sts eczacılık sınavı nedir? Eczacılık denklik sınavı zor mu? Sınav ne zaman yapılacak?

Sts Eczacılık Sınavı Nedir?

Seviye belirleme sınavı mühendislik ve eczacılık gibi alanlarda yapılan seviye belirleme sınavıdır. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından her yıl sınav takvimi belirlenir ve bu takvime göre sınavlar yapılır.

2020 yılında sınav 29 Kasım 2020 tarihinde yapılacaktır.

Bu sınavın amacı yurtdışı yükseköğretim diploması denkliği sağlamaktır. Sts sınavı iki oturumda yapılan bir sınavdır (alana göre değişkenlik gösterebilir). Sınav tarihinde öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere çift oturum yapılır. Sınav ücreti içinde adaylardan 225 TL istenmektedir.

ÖSYM sitesinde sınavlarla ilgili zaman zaman duyurular yapılmaktadır. Bunun için duyurular kısmını takip etmenizi tavsiye ederiz.

Eczacılık Denklik Sınavı Zor Mu?

Sts sınavının amacı yurtdışında eğitim görmüş kişilerin ülkemizde mesleklerini icra etmesi için yapılan bir sınavdır. Burada amaç ülkemizde verilen müfredat bilgisine adayın hakim olup olmadığının kontrolüdür. Aday bu sınavı geçerse YÖK denklik belgesini teslim eder ve mesleğini ülkemizde icra edebilir. Ancak araştırmalarım sonucu bu alanda mağdur olmuş kişiler ile ilgili de bir yazı okudum. İncelemeniz için buraya tıklayarak yazıyı görebilirsiniz. Özellikle tıp alanında sınavın zor olduğu bilinmektedir. Genel olarak şikayet ülkemizdeki doktorların o sınavı vererek uzman olması ancak yurt dışından gelen kişilerin aynı sınavı vererek denkliğini kazanmasıdır. Bu sebeple çok eleştirilen bir sınavdır.

Denklik Almadan Çalışabilir Miyim?

Doktor, eczacı, mimar, avukat ve inşaat mühendisi denklik olmadan yasal olarak çalışamayan mesleklerdir. Bu sebeple bu meslek sahipleri çalışmak için kesinlikle denklik almaları gerekmektedir. Devlet memuru olmak istiyorsanız bir bilgisayar mühendisi içinde denklik gerekir ancak bu meslek sahipleri kendi işlerini kurdukları veya özelde imza yetkisi olmadan bilgisi ile rahatlıkla çalıştıkları için denklik sınavına gerek duymayabilirler.

Sts eczacılık sınavı nedir sorusunu cevapladık. Konu hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.