arpacik-ne-demek
25 Şubat 2021

Gez Göz Arpacık Nedir?

ile Nedir-Ki

Nişan almada en çok kullanılan tabirlerden olan gez göz arpacık nedir? Kimine göre göz gez kimilerine göre gez göz olan bu ifade ne demektir?

Gez Göz Arpacık Nedir?

Küçükken boncuklu tabanca ile atış yaptığımda babamın sürekli olarak göz gez arpacık derdi. Bunun ne olduğunu bilmezdim ama yine de sormaya da çekinirdim. Daha sonra bu işlere merak sorunca aslında ne demek istediğini daha iyi anladım.

Burada ifade edilen göz bizim gözümüz. Gez ise tabanca veya tüfeğin üst kısmında bizden tarafta olan kısım. Bu kısım bazen U bazen V şeklinde olabilmekte. Nadir de olsa yuvarlak gez dahi var. Arpacık kısmı ise silahın uç kısmında bulunan çentik. Atış sırasında gez göz ve arpacık aynı hizaya getirilerek atış yapılır. Bu sebeple atış esnasında da buna dikkat etmeniz için gez göz arpacık ifadesi kullanır.

Gez Göz Arpacık Nasıl Yapılır?

Doğru bir atış için sağlam pozisyon alınır. Hızlı atış yapılmayacak ise nefes kontrolü yapılır. Bunun için en doğrusu nefes alıp aldığınız nefesin bir kısmını verdikten sonra atış yapmaktır. Diyafram da hareketlenme olmadığı için vücudunuzu sabitleyip doğru bir atış yapabilirsiniz. Tam hedefi vurmak için göz gez ve arpacık aynı hizada almadı ve hedefe odaklanmalısınız.

Bazı silahlarda gez ayarlanabilir olmaktadır. Özellikle uzun menzilli silahlarda uzak atış için hesaplamalar yapılarak gez ayarı yapılmaktadır.

Kısaca gez göz arpacık nedir ve nasıl yapılır sorularını cevapladık. Konu ile ilgili paylaşımlarınızı aşağıdan yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.