50d-arastirma-gorevlisi
26 Ekim 2020

50d Sorunu Nedir? Araştırma Görevlilerinin Mağduriyeti

ile Nedir-Ki

Son zamanlar twitter gündeminde de sıkça trend topiclerde gördüğümüz 50d sorunu nedir? 50/d araştırma görevlisi azami süreleri ve mağduriyet hakkında bilgiler…

50d Sorunu Nedir?

Ülkemizde herhangi bir üniversiteye girip mezun olmak zor bir durum değildir. Ancak yüksek lisans ve doktora, lisans gibi değildir. Önce o eğitimi almak için çeşitli sınavlara girersiniz. Şayet bu sınavları başarılı bir şekilde verirseniz bu sefer de tez yazmaya başlarsınız. Özellikle doktora uzun yıllar sürdüğü için birçok kişi çalışarak doktorasını yapmaktadır. Böyle yoğun bir çalışma hayatında doktora tezi yazmak da çok çok zordur. Bu şekilde hayatınızın tüm aşamalarını eğitiminize ve kendinizi geliştirmeye adadınız diyelim. Sonuç?

Herkes muhakkak emeklerinin karşılığını almak ister. 50d sorunu da bununla ilgilidir. Geçmiş yıllarda doktorasını bitirmiş araştırma görevlileri 33a’ya geçiş yapabilmekteydi. Ancak 2018 yılında bir değişiklik yapıldı ve bu geçişler durduruldu.

50d Araştırma Görevlisi

Peki 50d ile 33a kadrosu arasındaki farklar nelerdir? Araştırma görevlileri neden 33a kadrosuna geçmek isterler?

50d kapsamında çalışan araştırma görevlileri doktorayı bitirdikten sonra çalıştığı kurum ile ilişiği kesilir. Yeniden işe girmesi için bir kadro açılması bekler. Bu durumda işsiz kalma olasılığı yüksektir. Bu nedenle işsiz kalma korkusu olan kişiler doktora savunmasını uzatabilmektedir.

33a kadrosunda ise doktora süreci bitiminde kişi yeniden araştırma görevlisi olarak atanır. İşsizlik kaygısı yaşamayarak taze bilgileri ile kurumunda çalışabilir.

Bu mağduriyete karşı çıkan kişilerde mevcuttur. Onlara göre de bu kişiler işe girerken zaten bunu kabul etmişlerdi. Ayrıca doktoralı işsiz de olabilir gibi eleştirilerde bulunmaktadır. Twitter’da yapılan trendlere girme çabalarına bakılırsa bu konunun tartışması çok daha uzun sürecek. Mağduriyet var mı yok mu? Var ise giderilir mi? Bekleyip göreceğiz…

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için 50d kadrosunda bulunan araştırma görevlilerinin ilişiklerinin kesilmesine ait esasları ve yönetmeliği inceleyebilirsiniz.