osgood-olcegi-ozellikleri
7 Temmuz 2020

Osgood Ölçeği Nedir? Duygusal Anlam Ölçeği

ile Nedir-Ki

Osgood Ölçeği Nedir?

Osgood ölçeği kimi zaman anketlerde kimi zaman yüksek lisans ve doktora çalışmalarında kullanılan bir ölçektir. Osgood tarafından farklı sıfatlar ile üretilmiştir. Bu sıfatların analizi farklı durumları ortaya çıkarır.

  • Değerlendirme – Gösterici
  • Güç Gösterici
  • Faaliyet Gösterici

Çalışmalarda kişilere yöneltilen sorular zıt cevaplardır. İyi ve kötü, temiz ve pis, güzel ve çirkin gibi. Bu tarz sıfatlar ilk olarak değerlendirme kısmına girmektedir.

Ağır ve hafif, sert ve yumuşak gibi sıfatlarda güç gösterici kısmına girmektedir.

Yavaş ve hızlı, aktif ve pasif sıfatları da faaliyet kısmına girmektedir.

Belirtilen bu kullanım alanları çeşitli şekillerde çoğaltılabilmektedir. Örneğin bir kişiye son yıllarda ne kadar mutlu olduğu sorulsun. Burada mutlu ve mutsuz yerine yedi ayrı derecelendirme yapılmaktadır. Sırası ile en olumsuzdan en olumluya kadar bu ölçeklendirme yapılır. Çok mutsuz, mutsuz ,az mutsuz, ne mutlu ne mutsuz, az mutlu, mutlu, çok mutlu gibi. Bu şekilde ortadaki nokta denge noktasıdır. Buna bazı yerlerde kayıtsızlık noktası ismi de verilmektedir. Bu şekilde kişiden 1 ile 7 aralığı istenir ve analizler buna göre yapılır.

Bu şekilde yapılan duygusal anlam ölçeklendirmesinde doğru sonuca ulaşabilmek için cevap aralığının dengeli ve eşit olması gerekir. Her bir anlamın neyi ifade ettiğinin kesin olarak bildirilmesi ve anketi dolduran kişinin gel git yaşamaması gerekir.

Cevaplayıcının sorunsuz bir şekilde cevapladığı durumlarda hem daha iyi sonuca varılır hem de bu şekilde yapılan analizlerin doğruluk yapı yüksek olmaktadır.

Osgood ölçeği nedir ve ne amaçla kullanılır sorularını cevaplamaya çalıştık. Eksik gördüğünüz veya eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.