antagonizm-nedir
26 Haziran 2020

Antagonizma Nedir? Fizyolojik ve Kimyasal Antagonizma

ile Nedir-Ki

Antagonizma Nedir?

Antagonizma bazı yerlerde karşıtlık veya zıtlık olarak da tanımlanmaktadır. Antagonist ise bu zıtlığı kullanarak ustaca yöneten demektir.

Yaşamımız belki de tamamen bu zıtlıklar üzerine kurulmuştur. Örneğin karanlık olmasa aydınlık bilinmeyecektir. Açlık olmaz ise tokluğun kıymeti bilinmez. Yani iyi veya kötüyü tarif etmenin yolu onun tersi ile kıyaslanmasıdır.

Antagonizma her alanda kullanılan ve tartışılan bir konudur. Örneğin yabancı iki kadın birbirine rakip midir veya karşıt mıdır? Ya da rakip midir? Cevap kimine göre evet kimine göre hayır. Ancak genel olarak yapılan çalışmalarda kadınların birbirlerine içten içe karşıtlık gösterdiği fark edilmiştir.

Bununla ilgili bir tartışma da işçi ve işverendir. İşçi ve işveren birbirlerinin karşıtları mıdır? Birçok teoriye göre işverenin gelirinin artması işçinin gelirinin düşmesi ile mümkündür ve bu durumda bir zıtlık söz konusudur.

Bazı kişilerde bu zıtlığın ve karşıtlığın üstesinden gelinemeyeceğini belirtir ve antagonizma nedir sorusunu bu şekilde cevaplarlar.

Fizyolojik ve Kimyasal Antagonizma

Antagonizma sağlık sektöründe de kullanılan bir terimdir. Kemoterapi tedavisinde kullanılan bir ilacın başka bir ilacın etkilerini yok etmesi de antagonizma olarak adlandırılmaktadır. Etkisi ortadan kalkan ilaca agonist denmektedir. Belirtilen antagonizm etkisi kimyasal sebeplerden olabileceği gibi fizyolojik nedenlerden dolayı da kaynaklanabilmektedir.