hangi-devletin-halisi
9 Kasım 2020

Halı İlk Kez Hangi Devlet Tarafından Dokunmuştur?

ile Nedir-Ki

Geçmişten günümüze ev dekorasyonun değişmez parçası olan halı ilk kez hangi devlet tarafından dokunmuştur? Pazırık halısı hangi devlete aittir?

Halının Tarihçesi

Halı türkler için her zaman önemli olmuştur. Hem geçmiş yıllarda hem de günümüzde ticaretin değişmez parçası olan halılar büyük istihdam kaynağıdır. Yurtdışına yapılan ihracatın hacmi de her geçen gün artmaktadır. Günümüzde Gaziantep ilimiz halı ihracatında ilk sıradadır. Kocaeli ilimizde bulunan Hereke’ye ait kilimlerde dünya çapında kullanılmaktadır. Bu da tarihimizde halı ve kilim dokumanın bizler için önemini ifade eder.

Halı İlk Kez Hangi Devlet Tarafından Dokunmuştur?

Son günlerde dünyanın en eski halısı hangi Türk devletine aittir, pazırık halısı hangi devlete aittir gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Bunun sebebi bu tarz bir sorunun KPSS’de çıkmasıdır.

Orta Asya’da bulunan Türklerin ilk olarak MÖ 6. yüzyılda halı dokuduğu tespit edilmiştir. Şimdiye kadar bulunabilen en eski halıdır ve Leningrad müzesinde saklandığı bilinmektedir. Hunlar tarafından dokunduğu düşünülmektedir. Bu halı gördes düğümü tekniği ile yapılmış ince işçilik isteyen pazırık halısıdır. İlmek sayısı 36’dır ve eni 183 cm, boyu 200 cm’dir. Gördes düğümü halı dokumada kullanılan ilk tekniklerdendir. Hatta Manisa’nın Gördes İlçesinin ismi bu düğümden gelmektedir. Gördes düğümüne yurtdışında Türk düğümü de denilmektedir. O günlerden bugünlere kadar halı üretimi farklı tekniklerle devam etmiştir. Günümüzde makineler sayesinde 2 milyon ilmek sıklığında halılar üretilebilmektedir. Ancak el işçiliği ile yapılmış el halıları her zaman değerlidir ve her zaman el üstünde tutulmaktadır.

Uygun fiyatlı salon, mutfak, koridor ve çocuk odası halıları için halibol sayfasını ziyaret edebilirsiniz.