bokashi-kepegi
12 Nisan 2021

Bokashi Kovası Nedir ve Nasıl Yapılır?

ile Nedir-Ki

Son zamanlar bokashi kompostu ve bokashi kovası nedir soruları çokça sorulmaktadır. Bu sebeple biz de bu konu hakkında kısa ve öz bir bilgilendirme yapmak istedik.

Bokashi Kompostu Nasıl Yapılır?

Bokaski kelimesi japonca “fermente organik madde” anlamına gelmektedir. Bokashi kompostu ise, mutfaktaki artık yemeklerden yapılan bir kompost türüdür. 1980’lerin başında Japonya’daki Ryuktus Üniversite tarafından geliştirilmiştir.

Bokashi kompostu hazırlamak için ihtiyacınız olan şey bunun için tasarlanmış bir kova.

Bokashi Kovası Nedir?

Özel olarak tasarlanan bokashi kovası, hava geçirmez bir kapağa sahiptir. Kovanın içerisinde üretilen sıvıyı boşaltmak içinde alt kısmında bir tıkaç bulunmaktadır. Ev atıklarınız kova içerisinde belirli oranda sıvı üretecektir. Bu sıvı besin değeri yüksek bir gübre gibidir. Bu sebeple bahçe ve saksılarınızda kullanabilirsiniz.

Bokashi kovası mümkün oldukça oksijenden izole edilmelidir. Kova kapağını kontrol etmek için değil sadece atıklarınızı atmak için açmalısınız. Üstelik bu komposta süt veya et gibi ürünlerinizi de atabilirsiniz.

Japonlar kovadan çıkan sıvıya gübre çayı veya bokashi çayı ismini vermiştir. Bu çay bitkileri beslemekte ve gelişimini hızlandırmaktadır. Sıvıyı toprağın yüzeyine uygulamak yerine, küçük bir çukur açarak içine boşaltabilirsiniz.

Bokashi kovasına atmış olduğunuz atıklarınızı 15-20 gün içerisinde fermente edebilirsiniz. Kovanın içerisi iki bölmeden oluşmaktadır. Üst kısım yemek atıklarınızdan oluşur. Alt kısım ise atıklardan süzülen sıvıyı muhafaza etmek içindir. Fermente işlemini başlatmak için üst kısma bokashi kepeği de ilave edilmektedir. Bu kepek fermente işlemini hızlandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Kepek yerine aynı amaçla kullanılan spreylerde kullanılabilmektedir.

Kısaca bokashi kovası nedir sorusunu cevapladık. Bu şekilde bir kompost hazırlamak için yapmanız gereken bir bokashi kovası satın almak. Daha sonra yemek atıklarınızla bu kompostu elde edebilirsiniz. Son olarak kovanın içerisinde çürümüş veya bozulmuş gıdalarınızı atmamanız sadece yemek atıklarınızı atmanız tavsiye edilmektedir.

Kaynak